Najstarsze fraktaleOpowiemy Wam o fraktalach, które wymyślili matematycy na początku XX-wieku. Te dziwne i ciekawe zarazem zbiory dały początek nowej geometrii zwanej geometrią fraktalną, która pozwala modelować wiele obiektów i zjawisk występujących w przyrodzie i nie tylko...
Co to jest fraktal ?
Naszą intencją nie jest podawanie formalnych definicji fraktali, ponieważ jest ich bardzo wiele. Wymienimy jedynie niektóre ich własności:
- Fraktal to zbiór o skomplikowanej budowie. Niezależnie od tego jak mały jego fragment będziemy oglądać - będzie on równie skomplikowany jak całość.
- Wiele fraktali kryje w sobie zadziwiającą tajemnicę jaką jest ich 'nieskończone samopodobieństwo'. Oznacza to, że dowolnie mały jego kawałek, odpowiednio powiększony, przypomina do złudzenia cały zbiór lub jego znaczną część.
- Jednocześnie fraktale mają prosty opis i często są otrzymywane przez powtarzanie nieskończenie wiele razy tej samej operacji. Jeśli przeczytacie opisy konstrukcji fraktali, które widać na ekranie, zrozumiecie co chcieliśmy powiedzieć.
Poniżej widać rysunki (tylko w przybliżeniu!) kilku fraktali. Aby dowiedzieć się o każdym z nich dlaczego jest fraktalem i jakie ma ciekawe własności wystarczy 'kliknąć' w miejscu jego nazwy.
|
|
Fraktale z naszej kolekcji to przykłady zbiorów o zdumiewających, trudnych do wyobrażenia własnościach, które wręcz przeczą naszej intuicji. Popatrzcie na brzeg 'płatka śniegu'. Chyba każdy z Was powie o nim, że jest krzywą. Czy powiedzielibyście to samo o dywanie Sierpińskiego? Choć brzmi to może absurdalnie, dywan jest także krzywą ale o bardzo skomplikowanej budowie.
Opisywane fraktale powstały na początku XX wieku w wyniku zmagań matematyków z definicją 'wymiaru' i 'krzywej'. Zbiory te kryją w sobie do dziś jeszcze nie rozwiązane zagadki.
Zachęcamy Was abyście zaglądali do naszych wykładów, bo dowiecie się o wielu ciekawostkach, które na pewno Was zaskoczą.
Krzywa
W kolejnych wykładach opowiemy Wam jak matematycy odkrywali coraz to bardziej skomplikowane krzywe. W szczególności uzasadnimy dlaczego np. dywan Sierpińskiego jest krzywą. Dziś niektóre z tych bardzo 'dziwnych' krzywych znalazły ciekawe zastosowania, o których także Wam opowiemy.
[ Początek strony ] [ MiNIWyklady ]
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2000 Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej